Arhitektuur

Heimtali mõisa ringtall

Tõenäoline ringtalli valmimise aasta on 1866, säilinud suurel maakivil. Hoone oli ehitatud põhiliselt maakividest. Uste ja akende juures on kasutatud tellist.
Heimtali mõisa ringtall on ehitatud mõisnik Hermann Friedrich Georg von Siversi (1819-1867) ajal. Ta oli hariduse saanud Peterburi Mereväe kadetikorpuses, töötas Pulkovo observatooriumis astronoomia õppejõuna kaptenleitnandi auastmes.

Hermann von Sivers sai Heimtali mõisaomanikuks 1851. aastal. 

Ringtalli seinad on umbes viie meetri kõrgused ja poole meetri paksused. Hoone siseõu on 0,2 hektarit. Kaks võimsat kaarjat sissekäiku võimaldasid hoonest otse läbipääsu. Hoonel on olnud algselt mitu funktsiooni. Seal paiknesid hobusetall, lehmalaut, nuumhärgade laut, tõlla-  ja vankrikuur, tallimehe tuba.

Ringtalli müüride restaureerimisel kasutati võimalikult palju säilinud telliseid, maakive. Lubimörti valmistati vanade seguretseptide järgi. Heimtali Põhikooli spordihoone on ehitatud Heimtali  mõisa  ringtalli  siseõuele, valminud 2008. aasta augustis.  Aasta hiljem on restaureeritud ka talli müür, millest oli säilinud vaid 20%.