Arhitektuur

Kissa häärber elik Inseneri loss

Aadress: Abja-Ülemõisa, Mulgi vald (endine Abja vald) 

Kissavara OÜ omandus.

Abja linavabriku omaniku Mats Kissa villa, asub vabriku taga. Rahvasuus tunti Inseneri lossina.

 

Hoone ehitasid saksa töölised. Kõrge kivikatusega hoone on elavalt liigendatud Nurgad dekoreeritud sõõrmotiividega (sarnast motiivi võib ümbruskonna majadel veel näha).
I korrusel olid kabinet, elutuba, kaks saali, veranda ja söögituba ning kolm magamistuba, II korrusel kakskülalistetuba, peosaal ja teenijatoad. Saalides oli pähklipuumustriga tammeparkett. Elutoas tammepuust lagi, muud laed olid kaunistatud kipsornamentidega. Kamin oli kaetud Meissneri portselanist kividega ja fuajee laes oli kasutatud klaasi. Maja juurde kuulus garaaž autojuhikorteriga ja prantsuse stiilis aed. 

Nõukogude okupatsiooni saabudes tõsteti Mats Kissa oma perega Inseneri lossist välja ning pani nad elama Jussi kõrtsi. Inseneri Lossist sai linavabriku klubi, kus korraldati üritusi ning vabriku tööliste koosviibimisi. Klubist saadeti viimasele teekonnale ka lahkunud vabrikutööliste põrmud.

Elamu seisis aastaid tühjalt. 2009. aastal omandas hoone enampakkumisel OÜ Kissa Vara, 2016. aastaks taastati hoone välisilme ja sees jätkus remont. Eravaldus.