Arhitektuur

Mulgi häärber elik Puka häärber

Asukoht: Halliste

76-hektarise talu ostsid 1867 Alexander Nimrod ja Johann Utt. 1881 läks talu võlgade katteks oksjonile, kus selle ostis kaupmees Ed Käärik. 

1900 ostis talu linakaupmees Voldemar Mathiesen, kes selle omakorda 1912 müüs Peeter Pukile. Temalt on ka pärit nimi Puka. 1940ndatel talu võõrandati, siin asus masina-traktorijaam (MTJ) ja hiljem sovhoosi keskus (Pärdi, 2005).

Maja lasi ehitada 1910 läti ehitusmeistritel Voldemar Mathiesen. See on nurgatorniga kahekorruseline suur L-kujulise põhiplaaniga juugendlik palkhoone.Juugendlike joontega ning pigem 2-korteriga linnavillat meenutav elumaja. L-kujulise põhiplaaniga hoonel on kaks aktsenti: nurgaerkerilt tõusev kaheksatahuline torn ning läbi kahe korruse ulatuv poolkinnise rõduga juugendlik portikus.

Erandlik ning hästi säilinud näide Mulgimaa häärberist. Erandlik, mõneti edvistav hoone 20. sajandi alguse taluarhitektuuri kontekstis.

Aastaks 2008 maja renoveeriti ja seal asub eakatekodu. Alles on palju vanu avatäiteid ning eksponeeritud muid huvitavaid detaile. Algupärase puidust keerdtrepi astmed on korralikult restaureeritud.  Hoone on ka väljast korralikult renoveeritud.

Erakätes. Kinnistu omanikfirma on osaühing Raja Holding. Ette teatamisel on võimalik renoveeritud maja ka külastada!