Arhitektuur

Tõrva kõrtsihoone

Aadress: Valga mnt 1, Tõrva

Tõrva asula ajaloolisesse südames, viie tee ristumiskohas paiknev 19. sajandi lõpule iseloomulik historitsistlik kõrtsihoone moodustab koos Tartu ja Valga tänava alguse hoonetega Tõrva linna ajaloolise tuumiku, mille ümber hakkas koonduma linnale iseloomulik aktiivne äritegevus.

Aastatel 1998-2000 hoone renoveeriti. Nüüd peetakse kõrtsihoonet Tõrva linna sümboliks ja üheks ilusamaks ehitiseks.

Selle Patküla mõisale kuulunud ehitise kohta on teateid alates 1834. aastast. Algselt oli kõrts ehitatud puidust. Peale 1834. aasta põlengut hoone hävis ning selle asemele ehitati üles uus maakivist kõrtsihoone.

Ühekorruseline pikk poolkelpkatusega dekoratiivselt laotud maakividest kõrtsihoone, mille ukse- ja aknaavade raamistuses on kasutatud punaseid, osaliselt fassaadi seinapinnast eenduvaid savitelliseid. Algselt paiknes hoone keskosas kõrts ja öömaja ning otstes tallid, kuid hoone sisemist ruumilahendust on aastakümnete jooksul vastavalt vajadusele korduvalt muudetud.

Kõrtsikambrid asunud maja keskel, Valga-poolses otsas oli suur ruum hobuste tarvis. 19. sajandi viimasel veerandil oli kõrtsipidajaks hobupostijaama ülem ja Riiska talu omanik Hugo Wecram. Sajandi lõpus müüs ta kõrtsi läti ärimees Zakritsale.

Pärast Teist maailmasõda olid kunagise kõrtsihoones aastaid einelaud ja tarbijate kooperatiivi kauplused.